Vítáme Vás na Badýskových stránkách

Výchova a výcvik

Baddy je náš druhý retriever, přišel po Benovi, který byl vcelku dobře vychován i vycvičen. Rozhodli jsme se proto, že výchovu a většinu výcviku opět provedeme svépomocí, alespoň v počáteční fázi. Má to jednu velikou výhodu. Můžete cvičit kdykoliv během dne a volit tempo podle vlastního pejska. Má to ovšem i nevýhodu. Musíte časem hledat příležitosti cvičit i mezi jinými pejsky, aby se ten Váš naučil poslouchat za každých okolností.

Pejska máme jako kamaráda a dalšího člena rodiny. Rozhodně jsme si ho nepořizovali, abychom si přes něj naplňovali vlastní ambice. Takže zatímco výchova ke slušnému chování se od něj očekává jako od každého člena naší rodiny a je jeho povinností, výcvik už je potom jakási nadstavba která nás má všechny bavit.

Věděli jsme, že celý proces stojí na vybudování vzájemného vztahu a důvěry mezi námi a Badíkem. A tak jsme si ujasnili hranice, co pes smí a co nikdy nesmí. Pro pejska není nic horšího, než nedůslednost a stálá změna pravidel. Má li nás chápat jako vůdce smečky, musíme jako vůdcové dávat jasné a stále stejné signály. Zároveň mu ale dávat lásku a věnovat mu co nejvíce času. Štěně se učí hrou a veškerá výchova by měla být do hry zakomponována.

 

Moto našeho výcviku: Kdo si hraje, ten se učí a koho učení baví, učí se dvojnásob rychle.

 

Pochvaly: Jako pochvalu za správné chování jsme zvolili hru, pamlsek a pohlazení. Pochvalu je třeba přehánět, vyjadřovat vyšším hlasem obrovské nadšení.

Tresty: uchopení za kůži za krkem a zatřepání s povelem fuj. ( používáme jen při nežádoucím chování. Nikdy při výcviku) Povel fuj musí být vysloven důrazně s níže položeným hlasem. Podle intonace hlasu se tak učí kdy je činnost žádoucí a kdy nikoliv. Velkou chybou je chválit i trestat se stejnou intonací.

Je dobré každý cvik spojit s určitým gestem. Časem pak na pejska nemusíme vůbec mluvit, stačí posunky, které jsou pro něj beztak srozumitelnější, než naše lidská řeč.

 

Výchova k čistotě proběhla u Badda velmi rychle a snadno. Loužiček doma bylo opravdu jen velmi málo. Od počátku jsme ho venčili po půlhodinách a on si zvykl vykonávat potřebu venku. V noci stačilo jednou za noc vyjít ven a to jen asi do třetího měsíce věku. Při hrabání a požírání hlíny z květináčů jsem ho musel několikrát vytřepat. Pochopil.

 

Povel „ke mně“ (gesto-pravou ruku položím na prsa, místo hlasu se dá použít píšťalka: dvojí krátké písknutí)

Nejdůležitější povel celého výcviku i výchovy. Začínáme cvičit první den. Vždy, když Badík ke mně běží a je jisté, že přiběhne, opakuji povel ke mně. Následuje pochvala a hra. A tak stále dokola mnohokrát denně. Badík si ani nevšimnul, že vlastně cvičí. Povel mu tak postupně přešel do krve, a ani v pubertě s ním nebyl žádný problém.

 

Povel „sedni“ (gesto- pravou dlaň namířím proti psovi)

Ve stoji mu nabízím piškot tak, aby zakláněl hlavu a sedal si. Následuje pochvala a piškot.

Badík zvládá asi po třech dnech u nás doma.

 

Povel „lehni“ (gesto- levou dlaní mířím k zemi)

Ze sedu. Piškot pokládám před něj a tlačím Badda k zemi. Zvládnutí tohoto povelu nám trvá několik dní v 11 týdnech.

 

Povel „stůj“

Je důležitý povel pro zastavení pejska kdekoliv a kdykoliv (hi, hi, hi).

Začali jsme cvičit při chůzi na vodítku. Velím stůj a přitáhnu vodítko tak, aby Baddy musel zastavit. Pochopil to celkem rychle a později už nemusím přitahovat vodítko a reaguje i bez vodítka. Zastavujeme vždy, než přecházíme silnici. Naučí se tak vnímat silnici jako barieru na kterou smí jen s dovolením.

 

 

Chůze na vodítku

Náš první pejsek Ben byl inteligentní a velice temperamentní pes. Když jsme s ním chodili na cvičák, prakticky ve všech dovednostech převyšoval své kamarády ze cvičiště. Jen jedno se nikdy nenaučil. Chodit na vodítku klidně u nohy. Mohl jsem dělat co jsem chtěl, ale po 5 vteřinách opět táhnul. Mnohem lépe chodil bez vodítka, ale také žádná sláva. Nepomáhaly žádné rady zkušených cvičitelů, jeho temperament mu to prostě nedovoloval. A protože jinak byl poslušný, většinu procházek i po městě prostě absolvoval na volno, což nebylo ideální.

A tak jsem u Badíka čekal, co bude. Jestli ta chyba nakonec přece jenom není ve mně. A Baddy jako štěňátko, připnut na vodítko, se velmi rychle naučil chodit pěkně vedle levé nohy. Spíše zůstával ze začátku trochu pozadu, což se s růstem upravilo. Při předbíhání stačí velet k noze a mírně cuknout vodítkem. Opět jde u nohy. Na procházkách je to opravdu pohoda. Volno dostává až tam, kde je opravdu bezpečno.

 

 

Povel“zůstaň“ (gesto- jemně se dotknu ukazováčkem čenichu)

Začínáme cvičit hned po povelu lehni. V lehu velím zůstaň, kousek popojdu a vracím se. Pokud se Baddy zvedá, rychle přiskočím a vrátím ho zpátky. Pokud vydrží, následuje pochvala. Tak postupně zvětšuji vzdálenost. Vždy se vracím zpět, nikdy z povelu zůstaň nepřivolávám. Pokud se tento cvik spojí s hledáním, tedy se hrou, postup je rychlý. Zvládáme ho do 3 měsíců bez problémů.

 

Povel „hledej“ (gesto- pravou rukou naznačím směr, kterým má hledat)

Navazuje na povel zůstaň a Byddy si tyto dva povely velmi rychle spojil s očekáváním zábavy, kterou hledání je. Badda posadím, zavelím zůstaň, vezmu oblíbenou hračku a jdu ji schovat. Vracím se, postavím se vedle něj a velím hledej. Jakmile hračku najde a uchopí, chválím, tleskám a vzdaluji se od něj ve snaze Badda s hračkou přilákat.  Když přibíhá chvilku se s ním o hračku tahám a pak mu ji nechávám na hraní. Je dobré hračku schovat tak, aby ji neviděl a byl nucen hledat nosem a ne očima. V budoucnu se nám to vyplatí.

 

Povel „přines“ (gesto – jako u hledání)

Tento povel ze začátku velím vždy, když se ke mně blíží s nějakým předmětem. Chvíli se přetahujeme a velím drž ( učí se tak zároveň, co tenhle povel znamená), potom velím pusť a jemně mu otevřu tlamku (opět se učí, co to znamená)a předmět mu vezmu, odhodím a znovu velím přines. Je důležité přerušit tuto hru, než ho přestane bavit. Jde o základ aportování a rozhodně by se mu neměla zprotivit. 2 až 4 opakování úplně postačí. Každý pejsek má k aportování jinou chuť a to je třeba u štěněte respektovat. Jde především o vydráždění na předmět a vzbuzení chuti k lovu. Když nám potom hračku přináší, očekává, že hra pokračuje. Nakonec mu tedy hračku ponechávám. . Asi ve 13 týdnech jsme začali cvičit přinášení s hadrovým peškem. Tady už peška na hraní nedostává a po cvičení na něj Badíka vydráždím a schovám mu ho. Má to jako seriál. Přinášení zvládá bez problémů, ale jeho výkony jsou úměrné věku. Má však z přinášení radost.

 

Aport z vody

Baddy je rozený retriever, tedy přinašeč z vody. Plave sám od 3 měsíců a nevynechá jedinou příležitost k plavání. Učit ho přinášet z vody by bylo stejné, jako ho učit dýchat. Dělá to zcela automaticky s největší rozkoší. Vím, že je to i kus štěstí, protože ne všichni retrievři jsou takoví. Ben nám kupříkladu začal plavat až druhým rokem. A protože léto trávíme na chatě uprostřed přírody plné rybníků, náležitě si to s Baddym užíváme.

 

Dohledávka

Povel hledej jsme cvičili od štěňátka v bytě i venku a tak jsem v 6 měsících vyprosil na myslivcích srnčí nožky a začali jsme hledat v přírodě. Badík už věděl co má dělat a tak navětřil a šel na věc. Našel za chvíli. Jenže ta voňavá věc se mu moc nechtěla odevzdávat pánečkovi a jaksi neslyšel ani na povel ke mně. A tak šel na dlouhou šňůru a jednoduše jsem si ho párkrát přitáhnul.Pak už šlo opět všechno hladce.

 

Výstavní postoj

Řekli jsme si, že když máme pejska z průkazem původu, vychutnáme si všechny možnosti, které nám to nabízí. Když se nám to nebude líbit (nám nebo Baddovi), tak toho jednoduše necháme. Nacvičovat výstavní postoj jsme začali od prvního týdne. Nejdříve jsem Badíka jen tak postavil na stůl a velel postoj. Když chviličku bez pohnutí stál, dostal piškot. Za několik dnů to zvládal bez pohnutí asi půl minuty a tak jsme to stejné zkoušeli na zemi a ještě jsem mu u toho občas srovnal některou nohu. S přibývající výdrží jsem pak postupně rovnal všechny nohy do předepsaného postavení a v dlani u tlamičky svíral ňamku. Když vydržel, dostal jí. Badyánek si tuto hru rychle oblíbil a tak v 5 měsících už zvládal i volný postoj, při kterém stojím před ním a on se nesmí pohnout ani posadit. Současně jsme nacvičovali i pohyb v kruhu na výstavním vodítku. Tak teď jen hurá na výstavu.

Video z našeho cvičení je na stránce: http://goldenretrivr.webgarden.cz/video

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Nový příspěvek

Nový příspěvek

Name
Email
Comment
Or visit this link or this one